18. Akbank Kısa Film Festivali Jüri Üyeleri ve Yarışma Filmleri Açıklandı

18. Akbank Kısa Film Festivali kapsamında düzenlecek olan “Ulusal ve Uluslararası Kısa Film Yarışmalarının finalist filmleri belli oldu. Türkiye’de kısa film alanında etkin bir platform oluşturan ve bu yıl 21 Mart – 31 Mart tarihleri arasında online olarak düzenlenecek olan Festival’in yarışma bölümlerine 68 ülkeden toplam 2.081 kısa film başvurdu.

 

“Ulusal Yarışma Festival Kısaları Bölümü”ne katılan eserler arasından 14 film ve “Uluslararası Yarışma Dünyadan Kısalar Bölümü” başvuruları arasından seçilen 14 film “En İyi Film Ödülü” için yarışmaya hak kazandı. Ayrıca bu yıl ilk kez gerçekleşecek olan 20 yaş altı yönetmenlere yönelik açılan “Genç Bakışlar” yarışma bölümünde ise 13 film finalist olarak belirlendi.

 

Ulusal Yarışma Festival Kısaları ana jüri üyeleri; Oyuncu Büşra Develi, Yönetmen Nisan Dağ, Oyuncu Okan Bayülgen, Görüntü Yönetmeni Cevahir Şahin ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı’dan oluşuyor. Uluslararası Yarışma Dünyadan Kısalar ana jüri üyeleri ise;   Yönetmen Jacqueline Lentzou, Yapımcı Nicolas Celis, Belgesel Yönetmeni Matjaz Ivanisin , Yapımcı Anna Maria Aslanoğlu ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı olarak belirlendi. Genç Bakışlar bölümünün jüri üyelerinde ise oyuncu Özge Gürel, Yönetmen Ahu Öztürk, Şair ve Yayıncı Dündar Hızal bulunuyor.

 

“En İyi Film” olarak seçilecek eserlerin yönetmenleri Akbank Sanat tarafından; Ulusal kategoride 40.000 TL, uluslararası kategoride 5.000 Dolar; Forum bölümünde ise en başarılı senaryo 5.000 TL ile ödüllendirilecek. Genç Bakışlar bölümünün kazanan yönetmeni ise 10.000 TL ile ödüllendirilecek.

 

10 gün boyunca yurt içi ve yurt dışından geniş katılımlı atölye çalışmaları ve söyleşileriyle sinemase-verlere keyifle izleyecekleri bir program sunacak olan  18. Akbank Kısa Film Festivali hakkında detaylı bilgi için: www.akbankkisafilmfestivali.com ve www.akbanksanat.com adreslerini ziyaret edebilirsiniz. 

 

 

18. Akbank  Kısa Film Festivali Ön Eleme Sonuçları

“Uluslararası Yarışma Dünyadan Kısalar Bölümü” Aday Filmler:

  1. The Right Words Yönetmen: Adrian Moyse Dullin (Fransa)
  2. In the Soil Yönetmen: Casper Kjeldsen (Danimarka)
  3. Trumpets in the Sky Yönetmen: Rakan Mayasi (Fi̇li̇sti̇n, Lübnan, Fransa, Belçi̇ka)
  4. Bestia Yönetmen: Hugo Covarrubias (Şili)
  5. Dad’s Sneakers Yönetmen: Olha Zhurba (Ukrayna)
  6. August Sky Yönetmen: Jasmin Tenucci (Brezilya)
  7. Safe Yönetmen: Ian Barling (Amerika)
  8. The Beauty  Yönetmen: Beata Gårdeler (İsveç, Danimarka)
  9. Flowing Home Yönetmen: Sandra Desmazières (Fransa, Kanada)
  10. Sideral Yönetmen: Carlos Segundo  (Brezilya, Fransa)
  11. North Pole Yönetmen: Marija Apcevska (Makedonya, Sırbistan)
  12. What We Don’t Know About Mariam netmen: Morad Mostafa (Mısır)
  13. Noir-Soleil Yönetmen: Marie Larrivé (Fransa)
  14. Motorcyclist’s Happiness Won’t Fit Into His Suit Yönetmen: Gabriel Herrera (Meksika) 

 

“Ulusal Yarışma Festival Kısaları Bölümü’’ Aday Filmler:

  1. Siz Biraz Uzak Kaldınız  Yönetmen: Elif Refiğ
  2. Stiletto Yönetmen: Can Merdan Doğan
  3. İkinci Gece Yönetmen: Ali Tansu Turhan
  4. Göl Kenarı Yönetmen: Aziz Alaca
  5. Plastik Rüya Yönetmen: Merve Bozcu
  6. Susam Yönetmen: Sami Morhayim
  7. Akıntı Yönetmen: Arda Ekşigil
  8. Buz İçin Çığlık Yönetmen: Emir Aytemür
  9. Cemile Yönetmen: Belkıs Bayrak
  10. 4 Gün 3 Gece Yönetmen: Enes Yurdaün
  11. Kıyamette İyi Görünmeliyim Yönetmen: Ayçe Kartal
  12. Soğuk Yönetmen: Adar Baran Değer
  13. Fahriyem netmen: Barış Özcan 
  14. Benden Korkmana Gerek Yok Yönetmen: Recep Bozgöz

 

“Genç Bakışlar Bölümü’’ Aday Filmler:

  1. Umut  Yönetmen: Selin Aytar 
  2. Şah Mat Yönetmen: Enes Akpınar 
  3. Nasılsın? Yönetmen: Görkem Sönmez 
  4. Hayalperest Yönetmen: İpek Karan 
  5. Elveda Şekspir! Yönetmen: Ahmed Said Ağaoğlu
  6. Hayat Neden Biter? Yönetmen: Furkan Arslantaş
  7. Yansılar Yönetmen: Muhammet Yusuf Tüten
  8. Çeşme Yönetmen: İlayda İşeri
  9. Semper Eadem Yönetmen: Demir Demirbağ
  10. Gün Işığı Yönetmen: Baturay Tunçat
  11. Sessizlik Yönetmen: Yunus Emre Akkuş
  12. Benlik (Ego) Yönetmen: Didem Kalaycı
  13. Hiç Yönetmen: Yunus Emre Arıcı

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı